top of page

Dažniausiai užduodami klausimai

 

SU KOKIŲ GAMINTOJŲ ĮRANGA MES DIRBAME?

 

Neturime kokių nors įsipareigojimų jokiems įrangos gamintojams.

 

Pagrindiniai kriterijai: kliento poreikiai, gamintojų duodamos garantijos ir kainos/kokybės santykis.

 

Saulės moduliai - SHARP, JA solar, Jinko solar, Canadian solar, LG, Risen, Soluxtec.

Inverteriai - „Sofar“, „Fronius“, „Huawei“, „Growatt“, „Solar edge“, „Abb“, „Sungrow“.

Montavimo medžiagos – Corab, Profiness

 

KOKIĄ PARAMĄ GALIMA TIKĖTIS GAUTI?

 

Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) skelbia kvietimus paramai gauti.

Šia parama gali pasinaudoti fiziniai asmenys, planuojantys gaminti elektrą iš saulės šviesos. Numatyta skelbti keturis kvietimus iki 2023 metų. Per šį laikotarpį planuojamos investicijos paramai sieks daugiau kaip 16 mln. eurų. 2019 metais kvietimas jau įvyko. 2020 metais prasidėjo sausio 2 ir baigsis sausio 31 dieną.

 

Paramos dydis yra fiksuotas ir nepriklauso nuo faktinių Saulės jėgainės įrengimo kaštų ir yra 322,91 €/kW. Taigi,  pateikę paraišką 10 kW instaliuoto galingumo jėgainei, galite susigrąžinti  iki 3 229,10 €.
 

 

KAIP SUMAŽĖS ELEKTROS ENERGIJOS KAŠTAI?

 

Įprastai elektros energiją nuo 2020 sausio, esant vienos laiko zonai perkame iš Energijos skirstymo operatoriaus (ESO) už 14,9 ct/kWh.

Saulės jėgainė suteikia galimybę nemokamai naudoti elektros energiją tuo metu, kada jėgainė generuoja elektrą, o perteklių „pasaugojimui“ perduoti į ESO. Elektros energijos perteklių susigrąžinate naktį arba tada, kada Saulės jėgainė generuoja mažiau energijos nei suvartoja namų ūkis.

Oficialiame ESO tinklapyje galite rasti informaciją apie tai, kokį atsiskaitymo būdą su ESO pasirinkti.  Svarstytini keturi būdai. Per metus Jums reikia pasirinkti tik vieną kartą:

  • Atsiskaitote su ESO už pagamintos ir susigrąžintos elektros energijos kWh – 5,203 ct vietoj 14,90. Taigi, sutaupote 9,697 ct/kWh. Arba 65,08 procento.

  • Mokate ESO mėnesinį mokestį už instaliuotą saulės jėgainės galią – 2,6378 už kW per mėnesį. Pvz. jei instaliuota 5 kW jėgainė, tai per mėnesį sumokėsite 13,64 eur.

  • Mokate ir už susigrąžintą energiją (2,662 ct) ir už instaliuotą galią (1,3189 eur) už 1 kWh.

  • Mokate ESO savo pagaminta elektra – 36 proc. jūsų saulės jėgainės pagamintos elektros atiduodate į tinklą.

Jeigu suvartojate bent 39 proc. elektros energijos šviesiuoju paros metu, kai saulės jėgainė gamina elektrą, greičiausiai, apsimoka rinktis pirmąjį – atsiskaitymo už kilovatvalandę būdą. Jeigu tuo metu suvartojate mažiau negu 39 proc., o daugiau negu 61 proc. elektros energijos suvartojate kaip susigrąžintą, labiau apsimoka rinktis antrąjį – atsiskaitymo už instaliuotą galią būdą.

Nenorint už elektrą mokėti iš viso (mes už pastarąjį variantą),  protinga rinktis ketvirtąjį būdą.

Tokiu atveju reikėtų  mažiausiai 36 proc. galingesnės jėgainės. Kas reiškia ir didesnės išlaidas.  Bet, kita vertus, galingesnei jėgainei galima gauti didesnę paramą - 322,91 €/kW.

Mūsų paskaičiavimais papildoma investicija atsipirktų maždaug pusmečiu vėliau. O po to – elektra praktiškai nemokamai. Šis būdas labiausiai apsimoka įsirengiant 10 kw ir didesnes saulės jėgaines.

 

Dvipusės apskaitos metai skaičiuojami nuo balandžio 1 iki kovo 31 dienos. Šiuo laikotarpiu galima sukaupti ir išnaudoti pasaugoti paliktą elektros energiją. 

 

Žinoma, įkainiai už elektros pasaugojimą ir elektros energiją keisis. Ir, greičiausiai, didėjimo linkme. Bent jau artimiausioje ateityje. Įkainių kilimas iš pirmo žvilgsnio neatrodo palankus Saulės jėgainių turėtojams. Bet, įvertinus ir elektros kainos padidėjimą, saulės energetikos entuziastai vis tiek 2020 metais gaus bent 12 proc. daugiau naudos negu 2019. O tai reiškia mažėjantį atsipirkimo terminą.

 

 

PER KIEK LAIKO ATSIPERKA SAULĖS JĖGAINĖ?

 

Mūsų statomos Saulės jėgainės atsiperka per 7-8 metų laikotarpį.

Atsipirkimo laikas priklauso nuo pasirinktos Saulės jėgainės įrangos, stogo tipo, pasvirimo kampo, vietovės bei namų ūkio elektros suvartojimo sąnaudų. Kuo didesnis elektros energijos poreikis, tuo Saulės jėgainė atsiperka greičiau.

Atsipirkimo laikas ženkliai sutrumpėja (iki 4-5metų) pasinaudojus APVA parama.

Pateikę paraišką, pvz., 10 kW galingumo elektrinei, per APVA galite susigrąžinti  iki 3 229,10 €.

 

Žinoma, įkainiai už elektros pasaugojimą ir elektros energiją keisis. Ir, greičiausiai, didėjimo linkme. Bent jau artimiausioje ateityje.

Įkainių kilimas iš pirmo žvilgsnio atrodo labai nepalankus Saulės jėgainių turėtojams. Bet, įvertinus ir elektros kainos padidėjimą, saulės energetikos entuziastai vis tiek 2020 metais gaus maždaug 12 proc. daugiau naudos negu gavo 2019. O tai reiškia mažėjantį atsipirkimo terminą.

 

 

KOKS STOGAS YRA TINKAMIAUSIAS?

 

Sumontuoti Saulės jėgainę galima praktiškai ant bet kokio stogo. Idealu, jei stogas turėtų 30-45 laipsnių nuolydžio kampą ir būtų orientuotas į pietų pusę prie jūros esančiame name. Toli gražu ne visada pavyksta atitikti šiuos kriterijus.  Tačiau nusiminti neverta, nes tai nėra kritiškai svarbu. Sistemos efektyvumas keičiantis krypčiai ir nuolydžio kampui skiriasi vos keletu procentų ir sumoje gali siekti apie 20 proc., kas yra pakankamai reta.

 

KOKĮ PLOTĄ UŽIMA SAULĖS JĖGAINĖ?

 

Įvertinus suvartojamą energijos kiekį, reikia paskaičiuoti ar tokio galingumo Saulės jėgainė gali tilpti ant numatyto pastato stogo. Šlaitiniam stogui 1 kW įrengimui reikia apie 6 m² stogo ploto. Plokščiam stogui ar žemės skaičiuojame 10 m² vienam kilovatui.

Realiai, stengiantis išvengti šešėlių nuo kaminų ir kitų objektų, dažnai reikalingas didesnis stogo plotas. Jei šešėliuojančių objektų nepavyksta išvengti, galima naudoti specialius įrenginius mažinančius šešėlių daromą įtaką efektyviam saulės jėgainės veikimui. Bet toks sprendimas didina jėgainės kainą ir daro ją sudėtingesnę.

Be to, tobulėjant technologijoms, saulės moduliai tampa vis efektyvesni, todėl tam pačiam galingumui reikia vis mažesnio saulės elementų skaičiaus. Šiuo metu vidutinis saulės elemento galingumas - 275-340 W.

 

KOKĮ POVEIKĮ APLINKOS APSAUGAI DARO SAULĖS JĖGAINĖS?
 

Vidutinškai 10 kW saulės jėgainė per metus gali sutaupyti apie 5000 tonų CO2. Tad įsirengę Saulės jėgainę Jūs ne tik, kuriate ekonominę gerovę sau ir savo šeimai, bet ir prisidedate prie klimato kaitos padarinių mažinimo bei aplinkos užterštumo mažinimo. 

 

KUO SKIRIASI MONOKRISTALINIAI IR POLIKRISTALINIAI MODULIAI?
 

Ir monokristaliniai, ir polikristaliniai saulės elementai atlieka tą pačią funkciją.  Fotoelektrinės sistemoje jie saulės energiją paverčia elektra. Yra gaminami iš to paties silicio. Įmonės dažnai gamina tiek monokristalinius, tiek polikristalinius elementus.

 

Tiek monokristaliniai, tiek polikristaliniai saulės moduliai gali būti geras pasirinkimai jūsų saulės jėgainei, tačiau tarp šių dviejų technologijų yra esminių skirtumų, kuriuos turėtumėte suprasti prieš priimdami galutinį sprendimą. Pagrindinis skirtumas - naudojamų silicio saulės elementų tipas: monokristalinėse saulės baterijose yra saulės elementų, pagamintų iš vieno silicio kristalo, o polikristalinėse saulės moduliuose naudojami saulės elementai, pagaminti iš daugelio silicio fragmentų, išlydytų kartu.

Norint pagaminti monokristalinių saulės plokščių saulės elementus, silicio liejinys formuojamas iš vieno kristalo, kuris vėliau supjaustomas į plokšteles. Kadangi celė sudaryta iš vieno kristalo, monokristaliniai elementai turi mažiau defektų, darančių neigiamą įtaką celės efektyvumui. Dėl šios priežasties monokristaliniai elementai yra efektyvesni, nei polikristaliniai.

Polikristaliniai saulės elementai dar yra vadinami „daugiakristaliais“ arba daugelio kristalų siliciu. Dėl to, kad kiekvienoje jų celėje yra daug kristalų, jų sandūroje atsiranda daugiau defektų taip pat pačių kristalų vidinė struktūra pasikeičia. Dėl šios priežasties polikristalinių saulės modulių efektyvumas yra mažesnis. Pagrindinis šių modulių privalumas - mažesnė kaina.

 

KOKIOS GALIOS SAULĖS JĖGAINĘ ĮSIRENGTI?
 

Galia – vienas iš pagrindinių kriterijų. Tinkamai pasirinkę Saulės jėgainės galią, ją išnaudosite maksimaliai efektyviai.

Teoriškai 1 kW instaliuoto galingumo pagamina apie 1000 kWh/metus. Jeigu Jūsų namai per metus suvartoja, pvz., 5800 kWh, tai Jums būtų reikalinga 5,8 kW galios jėgainė.

 

Praktiškai, reikia įvertinti stogo nuolydžio kampą, orientaciją, kuriame Lietuvos regione yra įrengiama Saulės jėgainė ir pan. Taip pat reikėtų turėti omenyje planuojamą įrangą ir pasirinktą atsiskaitymo už elektros energijos pasaugojimą būdą.

 

Jei čia neradote atsakymo, parašykite mums info@virtusolar.lt  - pakonsultuosime ir padėsime, kuo galėsime.

bottom of page